آشنایی با ویزای مولتی و توریستی کانادا و تفاوت آنها


کانادا یکی از کشورهایی است که در همسایگی ایالت متحده آمریکا واقع شده و جاذبه‌های گردشگری بسیار زیادی دارد. از این رو سالانه افراد زیادی از سراسر جهان برای دیدن جاذبه‌های توریستی و گردشگری به این کشور سفر می‌کنند. به‌غیر از چند کشور معدود و خاص، شهروندان سایر کشورها برای سفر به کانادا نیاز به اخذ ویزا دارند و باید ویزای توریستی و یا ویزای مولتی دریافت کنند، تا بتوانند به صورت موقت به کانادا سفر کرده و در این کشور اقامت داشته باشند. در این مقاله سعی شده است تا انواع ویزای توریستی کانادا و شرایط و نحوه اخذ آن شرح داده شود.

 

ویزای توریستی کانادا

ویزای توریستی کانادا یا همان ویزای گردشگری کانادا، اغلب به افرادی که قصد مسافرت و گردش در کشور کانادا را دارند، داده می‌شود. در اکثر موارد، افراد سایر کشورها برای بازدید از جاذبه های طبیعی و گردشگری و ملاقات با اقوام و آشنایان خود، اقدام به اخذ ویزای توریستی می‌کنند. این نوع ویزا، به فرد دارنده این امکان را می‌دهد تا به مدت ۶ ماه در کانادا اقامت موقت داشته باشد. ویزای توریستی کانادا به سه نوع مختلف تقسیم‌بندیمی‌شود؛ در ادامه به تفصیل هر کدام می‌پردازیم.

 • ویزای سینگل کانادا

ویزای سینگل کانادا، این امکان را می‌دهد تا افراد، فقط یک بار وارد خاک کانادا شوند و در مدت زمان معین و هنگامی‌که اعتبار ویزا به پایان رسید، خاک کانادا را ترک کنند.

 • ویزای مولتیپل یا چندگانه کانادا

این نوع ویزا به مدت ۵ سال، فرصت اقامت موقت در این کشور را به متقاضیان می‌دهد و دارندگان ویزای مولتی کانادا، می‌توانند در طی این مدت، چند بار به خاک کانادا وارد شده و چند بار نیز خارج شوند. اگرچه ویزای مولتیپل کانادا به مدت ۵ سال اعتبار دارد ، اما چنانچه تاریخ انقضای پاسپورت به اتمام برسد، اعتبار ویزا نیز باطل می‌شود.

 • سوپر ویزای کانادا

از دیگر ویزاهای توریستی کانادا میتوان به سوپر ویزا اشاره کرد، که به ویزای والدین نیز معروف است و مناسب مادربزرگ‌ها و پدربزرگ‌ها، و مادر و پدرهایی است که فرزندشان در کانادا اقامت دائم داشته و بالای ۱۸ سال، سن دارد. البته این ویزا نیز هنگامی برای فرد صادر می‌شود که از سمت فرزند و یا نوه خود دعوت‌نامه داشته باشد.

شرایط دریافت ویزای توریستی کانادا

برای دریافت ویزای توریستی کانادا، متقاضیان باید شرایط و مدارک مورد نیاز را داشته باشند تا درخواستشان پذیرفته شود و ویزای مورد نظر را دریافت نمایند. از جمله مهم‌ترین شرایط برای دریافت ویزای کانادا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • داشتن سلامت جسم و روان
 • اراده سند تمکن مالی
 • اراده برنامه‌ای دقیق از بازدید از کانادا و هدف سفر فرد
 • نداشتن هیچ‌گونه سوء پیشینه
 • ارائه گذرنامه و پاسپورت معتبر
 • تعهد به تمام قوانین حاکم در کانادا و رعایت آنها در طول سفر و اقامت موقت در کانادا
 • اراده تعهدی معتبر برای بازگشت به کشور خود

مدارک ویزای توریستی کانادا

اخذ ویزای توریستی کانادا مانند اخذ سایر ویزاها، نیاز به ارائه مدارک مشخصی دارد که متقاضیان، برای اخذ این ویزا حتماً باید تمام آنها را بدون هیچ کم و کاستی تهیه نمایند و اگر یکی از مدارک ناقص باشد، موفق به اخذ ویزای توریستی نخواهند شد. از جمله مهم‌ترین مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزا توریستی کانادا عبارت است از:

 • اصل و کپی گذرنامه فعلی با حداقل ۶ ماه اعتبار
 • اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی به همراه ترجمه رسمی آنها
 • عکس پرسنلی و پاسپورتی به تعداد مورد نیاز
 • اصل و کپی اسناد ملکی مانند سند خانه، زمین و
 • گواهی تمکن مالی به همراه پرینت گردش حساب ۴ ماه اخیر از بانک
 • دعوت‌نامه رسمی و معتبر
 • گواهی پزشکی نشان‌دهنده دارا بودن سلامت جسمی و روانی فرد متقاضی
 • فرم‌های ویزا به صورت تکمیل شده
 • گواهی اشتغال به کار متقاضی به همراه ترجمه رسمی
 • اصل بیمه متقاضی همراه با ترجمه رسمی

ویزای مولتی کانادا

همان گونه که قبلاً نیز گفته شد ویزای مولتیپل یکی از انواع ویزاهای توریستی کانادا است، که به ویزای مولتی کانادا معروف است. در واقع ویزای مولتی کانادا، امکان اقامت موقت را برای فرد دارنده آن فراهم می کند؛ البته مدت زمان اعتبار این نوع ویزا ۱۰ ساله است، ولی چون پاسپورت‌های ایرانی اعتبار ۴ ساله دارند متعاقباً مدت زمان اعتبار ویزای مولتی کانادا نیز ۵ ساله می‌شود.

مزایای ویزای مولتی کانادا

مهم‌ترین مزیت ویزای مولتی این است که، فرد دارنده آن می‌تواند بدون محدودیت و در هر زمان، طی مدت ۵ سال به کانادا سفر کند. در واقع مهم نیست افراد از طریق چه مرزی وارد این کشور می‌شوند؛  آن‌ها می‌توانند چندین بار و به صورت متوالی به این کشور سفر کنند و در هر سفر خود به این کشور، به مدت ۶ ماه در کانادا اقامت داشته باشند.

چه کسانی واجد شرایط دریافت ویزای مولتی کانادا هستند؟

 

تقاضای ویزای مولتی و یا ویزای توریستی کانادا برای هیچ یک از افراد جامه منعی ندارد. در واقع این ویزا برای تمام افرادی که با دلایل منطقی و قابل‌قبول قصد سفر به کانادا را دارند، صادر می‌شود. افرادی هم که قبلاً سابقه سفر به کانادا را داشته‌اند، می‌توانند آسان‌تر ویزای مولتی کانادا را دریافت کنند. همچنین افرادی که از سوی فرزندان و یا اقوام درجه یک خود دارای دعوت‌نامه رسمی و معتبر هستند نیز می­توانند به آسانی این ویزا را اخذ نمایند.

تفاوت ویزای مولتی و توریستی کانادا

با توجه به تعاریفی که در بالا درباره ویزای مولتی کانادا و ویزای توریستی کانادا گفته شد، در واقع این دو ویزا، چندان با هم تفاوت نداشته و تقریباً به هم شباهت دارند. لازم به ذکر است ویزای توریستی کانادا اغلب برای یک بار ورود به خاک کانادا برای فرد متقاضی صادر می‌شود و اگر مدت زمان آن تمام شود، فرد متقاضی باید مجدد درخواست تمدید ویزای توریستی کانادای خود را بدهد تا بتواند در کانادا بماند؛ اما در ویزای مولتیپل، فرد دارنده آن می‌تواند به مدت ۵ سال در کانادا اقامت داشته باشد و در طول این ۵ سال به تعداد دلخواه به خاک کانادا وارد و از آن خارج شود و در هر بار سفر به کانادا، فرد دارنده ویزای مولتی کانادا می‌تواند به مدت ۶ ماه در کانادا بماند. در واقع ویزای مولتی کانادا امکان نوعی اقامت موقت را به مدت ۵ سال به دارنده آن می‌دهد و فرد بدون تمدید ویزای خود می‌تواند به مدت ۵ سال در کانادا اقامت داشته باشد.


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال خود را بپرسید
ارسال از طریق واتساپ