جام جهانی قطر ۲۰۲۲

سهم گردشگری ایران از بازی‌های جام جهانی قطر فراتر از تصور است

Homayoun Zarghani
همایون ذرقانی
روزنامه‌نگار و پژوهشگر

 

بازی‌های جام جهانی قطر سال آینده از ۳۰ آبان تا ۲۷ آذر ۱۴۰۱ برای اولین بار در همسایگی ایران برگزار می‌شود. با آن‌که بازی‌ها در پاییز برگزار می‌شود اما مقامات این کشور اعلام کرده‌اند فناوری‌های نوین برای کاهش دمای ورزشگاه برای تماشاچیان رونمایی خواهد شد. این کشور به سرعت در حال توسعه زیرساخت‌های اقامتی و فعالیت‌های مرتبط با صنعت گردشگری است که در آینده برای رویدادهای جهانی به کار خواهد گرفت.

 

در هر دوره از بازی‌های جام جهانی ظرفیت‌های گردشگری کشور میزبان به طور قابل توجهی بارور می‌شود و متعاقبلا کشورهای همسایه نیز از این خوان نعمت بی‌نصیب نیستند. به طور معمول سفرهای جام جهانی طولانی مدت است و توراپراتورها در طراحی بسته‌های سفر برای مشاهده بازی‌ها و معمولا به مقاصدی به غیر از کشور میزبان نیز به طور جدی می‌پردازند.

جام جهانی قطر ۲۰۲۲

این موضوع برای بازی‌های جام جهانی قطر بیش از هر زمان برای صنعت گردشگری کشورمان فرصت آفریده است. چه آن دسته که با کشتی‌های کروز به دوحه سفر می‌کنند، چه آنان که با هواپیمایی قطر برای دیدن بازی‌ها می‌آیند، به دلیل دسترسی‌های هوایی و دریایی مطلوب با کشورمان به راحتی امکان طراحی بسته‌های سفر به سواحل کیش، قشم، هرمز و در سرزمین اصلی به سمت شیراز و اصفهان و یزد مقدور است.  حجم تقاضا برای سفر به کشور قطر و میزبانی از جام جهانی شاید برای ۱۰ روز ماندن در قطر قدری کسل کننده باشد. سریز این تقاضا می‌تواند به کشورهای منطقه به ویژه ایران که همواره مروادات سیاسی خوبی با قطر داشته سوق یابد.

 

موفقیت در این ایده به تشکیل کمیته‌ای ویژه از تمامی ذینفعان بخش دولتی، خصوصی و رسانه‌های تخصصی بستگی دارد تا طراحی این تورهای ویژه به مقاصد متنوع ایران امکان‌پذیر باشد. مدیریت چنین کمیته‌ای لازم است نگاهی فراگیر و کلان داشته باشد و تصمیمات آن تماما براساس مطالعات اقتصادی، سیاسی و اجتماعی استوار بوده که شرط موفقیت آن البته همراهی و پشتوانه سیاسی را نیز می‌طلبد
.

ماهنامه سفر در ویژه‌نامه انگلیسی زبان Explore Iran که در نمایشگاه فیتور در تاریخ ۲۹ دی تا ۳ بهمن سال جاری رونمایی و عرضه می‌گردد. موضوع ظرفیت‌های گردشگری ساحلی و بازار سفرهای جام جهانی به مقصد ایران را نیز بررسی کرده است که می‌تواند برای برنامه‌ریزان و توراپراتورها اروپایی به ویژه فعالان عمده‌فروش و تخصصی در عرصه گردشگری جام جهانی قطر ۲۰۲۲ حاوی اطلاعات ارزشمندی باشد. در این شماره زیرساخت‌های حمل و نقل دریایی،‌فرودگاه و گردشگری ساحلی کشورمان مورد بررسی کارشناسی قرار گرفته است.

فعالان عرصه صنعت گردشگری ورودی می‌توانند در ویژه‌نامه نفیس فیتور ۲۰۲۲ ظرفیت‌های خود را معرفی نمایند.

جهت هماهنگی‌های بعدی با شماره تماس ۰۹۱۲۱۱۰۴۳۰۷ تماس حاصل نمایید.

 


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال خود را بپرسید
ارسال از طریق واتساپ